Gayrimenkul Pazarlama

Gayrimenkul, Pazarlama ve Ekonomi ile ilgili güncel bilgi, fikir ve yorumlarımı paylaştığım kişisel bir blog

22 Temmuz 2011 Cuma

İstanbul Gayrimenkul Piyasası Genel Değerlendirme

İstanbul Gayrimenkul Piyasası Genel Değerlendirme

Yıllardan beri uğruna büyük savaşların verildiği İstanbul, kayıtlı olmayan nüfus ile birlikte 20 milyona yaklaşmıştır. Artan nüfus ile birlikte eski İstanbul dediğimiz, Fatih, Beyoğlu ,Eminönü, Beşiktaş, Maslak,Üsküdar ve Kadıköy’de artık geniş arsalar bulmak çok güçleşmiştir. Buralarda bulunan arsaların maliyetleri artık çok yüksek rakamlara geldiği için genellikle kuleler, yüksek katlı konutlar ve iş merkezleri inşa edilmektedir. Çünkü bu semtler arasındaki geçişlerde dikkat ederseniz binalar ve şehir sürekli devam etmektedir.
Bu da Eski İstanbul diye adlandırdığımız bölgelerin taşının toprağının eskiden söylendiği gibi altın değil, artık elmas olduğunu göstermektedir.Şehrin merkezinde yaşamanın maliyeti otomatik olarak artmış oluyor.

Peki 2. İstanbul ve alternatifler neler olacak?

Avrupa Yakasını ve Anadolu Yakasını ayrı ayrı yorumlayacak olursak;
Avrupa Yakasında Beylikdüzü, Halkalı ve Bahçeşehir hologramlar halinde büyüyor ve tahmin ediyorum ki önümüzdeki 10 yıllık süreçte İstanbul aynı hızıyla büyümeye devam ederse bu 3 bölgede eski İstanbul’da olduğu gibi birleşecek ve şehir kopmadan ayrılmadan devam edecek.

Bu 3 bölgede Beylikdüzü ve Halkalı planlandığı gibi giderse önümüzdeki 3 yıl içerisinde mevcut ulaşımdan daha da iyi ulaşım koşullarına erişmiş olacak. Bu bölgelerdeki sağlık kuruluşlarına ve eğitim kurumlarına yakın olması bu 2 bölgenin diğer önemli avantajlarıdır. Çünkü tüketici;
-işyerine yakın olması veya ulaşımın kolay olması.
-eğitim kurumlarına yakın olması
-sağlık kuruluşlarına yakın olması
Lokasyonda bu üç kritere dikkat ediyor.
Tabi toplu taşımanın daha sık kullanıldığı bölgelerde daha kozmopolit bir yaşam olduğu Türkiye’nin bir diğer gerçeği.

Bahçeşehir ise bilindiği üzere öncesinde genellikle villaların olduğu, sonrasında konut projeleri ile planlı şehirleşen bir bölge. Bu bölgede toplu taşıma şu an için otobüs ile sağlanıyor ve kısa vade de bir değişiklik olacağını tahmin etmiyorum. Ama bu bölgenin avantajı ise daha geniş yeşil alanlı konut projelerinin olması ve daha elit bir bölge olmasıdır.

Anadolu Yakası

Anadolu Yakası’na geçecek olursak Ataşehir gerçekten muhteşem bir hızla gelişti ve artık doyuma yaklaştı.Bu sebeple önümüzdeki dönemde Maltepe’de az sayıda kalmış olan arazilerle birlikte Kartal, Pendik ve Tuzla’da yerleşim ve şehirleşme devam edecek. Avrupa Yakası’dan avantajı daha öncesinden şehirleşmeye başlamış bir bölge olması. Metro hattının Gebze’ye kadar bağlanması planlanıyor. Bu bölgelerde hologramlar halinde büyüyerek birleşerek şehri birleştirecekler. Fakat İstanbul Nüfusunun 2/3 ünün Avrupa Yakasında yaşaması sebebiyle ben bu bölgelerin şehirleşme hızının Avrupa yakasına nazaran daha yavaş olacağını düşünüyorum.

Anadolu yakasına haritadan baktığımızda şehirleşmenin çok uzun yıllar daha Tem oto yolunun diğer tarafına geçmesinin çok güç olduğunu düşünüyorum. Tem’e kadar olan kısım ise hologramlar halinde birleşmeye şehirleşmeye devam edecektir.

1 yorum:

  1. Paylaşımlarınız muazzam bilgileriniz çok faydalı. Packard bell servisi olarak teşekkür ederim.

    YanıtlaSil