Gayrimenkul Pazarlama

Gayrimenkul, Pazarlama ve Ekonomi ile ilgili güncel bilgi, fikir ve yorumlarımı paylaştığım kişisel bir blog

3 Ağustos 2011 Çarşamba

Jones Lang Laselle'in İstanbul Gayimenkul Piyasası Raporu

Dünyaca ünlü gayrimenkul danışmanlık şirketi Jones Lang Laselle 'in İSTANBUL ile ilgili hazırlamış oldukları raporda paylaşılan veriler oldukça ilgi çekici , bu rapordan dikkatimi çekenler: 

AVRUPA'DA iLK 4
-LONDRA
-MOSKOVA
-PARİS
-İSTANBUL


Alıntı:

ØKONUT: Konut Talebi, Arzın Üzerinde
Türkiye’deki konut piyasası, depreme dayanıksız mevcut binaların yenilenmesi ihtiyacı, hane sayısındaki hızlı artış ve giderek büyüyen orta gelirli kesimin artan yatırım isteği nedeniyle son derece büyük bir potansiyel taşıyor. Global ekonomik koşullar sebebiyle azalan talep, önümüzdeki birkaç yıl bazı lüks konut projelerinin yavaşlamasına neden olabilecekken, orta sınıftan kaynaklanan talebin güçlü seyrini koruyacağını ve ipotekli konut finansmanının işlerlik kazanmasının bu talebi arttırması bekleniyor.
ØOFİS: Yatırımcı ve Kiracı Talebinin Güçlü Olması Bekleniyor
Rapora göre; Türkiye’nin toplam ofis piyasasının %80’ini elinde bulunduran,  Moskova ve Varşova’dan sonra Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde en büyük üçüncü piyasası olan İstanbul, A sınıfı ofis alanı açısından henüz yeterince gelişmemiş durumda. Istanbul ofis pazarının A sınıfı depo yetersizliğinden dolayı sıkıntı çektiğini belirten Jones Lang LaSalle Türkiye Yönetici Direktörü Alan Robertson, “Buna bir de daha kaliteli  konaklama ihtiyacıyla yer değiştirmeye çalışan kiracı talepleri eklendiğinde; pazar, genel ekonomik problemlere rağmen oldukça aktif kalıyor. Istanbul ofis pazarında bu yıl hem geliştiriciler, hem de yatırımcılar için iyi fırsatlar bulunduğuna inanıyorum” dedi.
Raporda, 2005 yılından beri şehrin merkezi iş bölgesinde yer almak isteyen yabancı şirketler dolayısıyla yoğun bir kullanıcı talebinin olduğu, A sınıfında yeterince arz olmayışı nedeniyle kullanıcıların Anadolu yakasında Ümraniye ve Kavacık, Avrupa yakasında ise Güneşli-İkitelli gibi alternatif bölgelere yöneldiği belirtiliyor. 2009 yılında kira ve boşluk oranlarının durağan seyrini devam ettireceği, orta dönemde ise hem yatırımcı hem de kiracı talebinin güçlü olması beklendiği ifade ediliyor.

ØOTEL: Otel Piyasası Önemli Fırsatlar Sunmaya Devam Ediyor
İstanbul otel piyasası son yıllardaki hızlı büyümesine rağmen gerek yer, gerekse belirli piyasa segmentleri açısından hâlâ önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor.  Raporda; orta dönemde başta FIA Formula1, 2009 UEFA Kupası Finali, Dünya Su Zirvesi, IMF Dünya Bankalar Zirvesi ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası gibi artan sayıdaki uluslararası etkinliğe evsahipliği yapması, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması ve artan turizm potansiyeli sebebiyle İstanbul otel piyasasının orta vadede potansiyelinin yüksek olduğu belirtiliyor.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder